Program


Reporter Slam - Karrierváltók Litkai Gergellyel

Reporter Slam - Karrierváltók Litkai Gergellyel

Dumaszínház est

Jegytípusok


3 500 Ft - 4 200 Ft
3 jegytípus

Aktuális előadások



Reporter Slam: Karrierváltók – Élet az újságírás után. Konferanszié: Litkai Gergely

Magyarországon kevés olyan újságíró van, aki alól nem adták el vagy zárták be a „boltot“. Vagy a megváltozott olvasási szokásokra és a piaci körülményekre hivatkozva nem bocsátották el.

Egyszer. Kétszer. Többször.

Bármennyire is elhivatott egy újságíró, neki is lehet elege, és dönthet úgy, hogy valami egészen másba kezd. A klaviatúrát és a mikrofont például krimpelőfogóra vagy betonpumpára cseréli. Vagy meséket ír, és úszóedző lesz. Esetleg gyerekeket gyógyít.

És ha már így alakult, miért ne mondaná el, hogy milyen az élet a karrierváltás után?


 Reporter Slam – újságírók mesélik a legjobb történeteiket.

A Dumaszínház és a Goethe Intézet közös produkciója.


 Fellépők:

Baksa Roland a „régi“ Index, a „régi“ Origo, a hvg.hu, a Népszabadság és a 24.hu korábbi gazdasági újságírója, aki 2017-ben Tarnói Gizella-díjat kapott a Matolcsy György körüli ügyek feltárásáért, ma villanyszerelő, és Ausztriában él.

„A pályám csúcsán, 16 év újságíróskodással a hátam mögött, akkor, amikor voltam valaki, 2020 nyarán döntöttem úgy, hogy egy ideig senki leszek. Belefáradtam tudósítani az ország lezüllesztéséről, és értelmetlennek is éreztem a szélmalomharcot a mindenbe beletörődők országában. Ma már villanyszerelő vagyok. És külföldön élek. Újrakezdés középkorúként. Ez a legnagyobb projekt: két gyerekemmel és feleségemmel megvetni lábunkat egy új környezetben.“

Pálinkás-Szüts Róbert képzőművész, újságíró, a Klubrádió műsorvezetője az elmúlt 30 évben nagyon sok szerkesztőségben megfordult a Magyar Narancstól kezdve az EST FM-en és a „régi“ Origón át a 168 óráig. Ultamaratonfutó, ma az építőiparban dolgozik, de péntek reggelenként még műsort vezet a Klubrádióban.

„Amikor a 2022-es választások után a tulajdonos rájött, hogy nincs szüksége egy liberális hetilapra, bezárta a nyomtatott 168-órát, ahol én felelős szerkesztő voltam. Egy barátom barátja a Király Beton Kft. tulajdonosa, leültünk, és megbeszéltük, hogy beállok a cégéhez segédmunkásnak. Lapátoltam, szigeteltem, cementet hordtam, egy ideje már én megyek terepszemlére, beruházókkal tárgyalok, szerződéseket, árajánlatokat is készítek. Közben időnként sódert lapátolok a betonpumpába. Vidéki cég vagyunk, a tizennégy alkalmazott közül én vagyok a legidősebb. Nem volt könnyű a beilleszkedés, de szerintem mára sikerült.“

Suri Szilvi a Klubrádió, az MR-1 Kossuth Rádió, a régi Origo egykori riportere, Hégető Honorka-díjas újságíró, a Roma Sajtóközpont korábbi vezetője ma lovasterapeutaként dolgozik az általa alapított Zabszalma Alapítvány lovasterápiás központjában.

„Újságíró voltam, urbán paraszt lettem. Beszélgettem felnőttekkel, elmondtam nekik történeteket. Most gyerekekkel beszélgetek, és nekik mesélek. A kettő között az a különbség, hogy a gyerekek nyitottabbak, és a mesélésnek is sokkal több értelme van. Az úton pedig munkatársaim, a lovak kísérnek.“

Vajda Éva oknyomozó újságíróként szerzett magának hírnevet az 1990-es évek végén: az Élet és Irodalomban elsőként írt Ószabó Attilával közösen az Orbán-család meggazdagodásáról. Volt a manager magazin főszerkesztő-helyettese, a Telekom korrupciós ügyeiről szóló cikksorozatáért az év legjobb tényfeltáró újságírójának járó Göbölyös „Soma”-díjat kapott. Írt tankönyvet, riportkönyvet és meséket is. Jelenleg Londonban él, ahol a brit Thomson Foundationnak dolgozik media development projekteken, de hobbiként úszást is oktatott.

“2009-ben, közel 2 évtized után hagytam el az újságírást, a fiam születése után 2010-ben nem a médiába, hanem egy vállalathoz mentem el dolgozni, bár annyiban maradtam a kaptafánál, hogy akkor is korrupciós ügyek feltárásával foglalkoztam, csak vállalati környezetben. 2016-ban elmentünk Magyarországról, először egy évre Prágába a vállalattal, aminek akkor dolgoztam, 2017-ben pedig kiköltöztünk Londonba és azóta is itt élünk. Itt visszazsilipeltem a világmegváltókhoz: először dolgoztam az Amnesty International nemzetközi titkárságán (ahol tényfeltáró riportokat írtam), két éve pedig a brit Thomson Alapítványnak dolgozom, médiával kapcsolatos projekteket menedzselek. Bár nem írok újságot, egy nagy kör megtétele után visszatértem (majdnem) oda, ahonnan elmentem.”


Az esemény a PERSPECTIVES EU-s projekt keretein belül jött létre, az Európai Unió társfinanszírozásával. A kifejtett nézetek és vélemények azonban kizárólag a szerző(k) sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Bizottság véleményét. Sem az Európai Unió, sem a támogatást nyújtó hatóság nem tehető felelőssé.

További információk a projektről:
https://www.goethe.de/prj/per/en/index.html


Az előadást keresleti alapon árazzuk! További tájékoztatásért, kérjük, látogassanak el az ehhez kapcsolódó információs oldalunkra:

Kereslet alapú (dinamikus) árazás GYIK

 

Ajánló


Ezt a darabot irodalmunk tényleges szereplői és azok sorsa ihlették. A részleteket azonban sokhelyütt a szerzők és a műfaj igényei…