
Ligeti 100
Nagyszabású szerzői esttel tiszteleg a Fesztiválzenekar a 2023-ban száz éve született Ligeti György előtt. több
Nagyszabású szerzői esttel tiszteleg a Fesztiválzenekar a 2023-ban száz éve született Ligeti György előtt. több
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: március 28. kedd, 19:45
A második világháború utáni fél évszázad egyik legjelentősebb szerzője rendkívül színes életművet hagyott maga után. A zenetörténet valamennyi korszaka érdekelte, vonzotta az irodalom, valamint ifjúkora óta foglalkoztatta a matematika. Mindez beépült szerzeményeibe, amelyek épp ezért mindig tartogatnak feltárandó, gyakran zenén túli rétegeket. Ligeti 1956-ban elhagyta Magyarországot, és Kölnben megismerkedett az avantgárd művészet legnagyobbjaival, akikhez rövidesen ő is felnőtt. Válogatott műveit a Kossuth-díjas Amadinda Ütőegyüttes alapító tagja, Rácz Zoltán vezényli.
A koncert Ligeti utolsó befejezett művével indul, amelynek címe – Síppal, dobbal, nádihegedűvel – a jól ismert gyerekdalból származik. A mezzoszoprán énekesre, négy ütőhangszeresre és számos hangszerre írt dalciklus hét tétele Weöres Sándor verseinek megzenésítése, játék a szavak zeneiségével és ritmusával.
Korunk egyik legnagyobb csellistája, Perényi Miklós nem először játssza a BFZ-vel Ligeti Csellóversenyét. Az 1966-ban született alkotás nem is tipikus versenymű, sokkal inkább egy csellón alapuló, de hangszerelésileg folyamatos mozgásban lévő kompozíció. A két ellentétes karakterű tétel felépítése révén mégiscsak rokon. A nyolcszoros pianóból induló és lassan építkező első tétel után a legkülönbözőbb mozgástípusok kavalkádja zárja a darabot.
Ligeti talán legnagyobb port kavaró darabja a Poème symphonique, amelynek sugárzását a tévé 1963-ban megtagadta. A száz metronómra, az őket elindító tíz előadóra és a mindezt irányító karmesterre írt „szimfonikus költemény” elsőre metronómok zajos kattogásának hallik, ám jobban fülelve érdekes ritmusrendszerek bontakoznak ki.
A népzenére is nyitott Ligeti maga is gyűjtött népdalokat, 1951-ben készült „román koncertjében” azonban Bartók szerzeményeihez hasonlóan népzeneszerű, de komponált dallamokat találunk. A szünet nélküli négytételes műben gyermekkori emlékeit, köztük az alpesi kürtök hangjával való első találkozását idézi fel a szerző.
A San Francisco Polyphony a San Franciscó-i Szimfonikus Zenekar 60. születésnapjára készült. A kiterjesztett együttesre írt mű hangfoltokkal ábrázolt ködből indul, és lassan építkezik. A dallamok, amelyek hol kiemelkednek, hol beolvadnak, gyakran vándorolnak a hangszerek között, lenyűgöző hangszín-modulációt idézve elő.
Ligeti György: Síppal, dobbal, nádihegedűvel;
Csellóverseny;
Poème symphonique;
Concert Românesc;
San Francisco Polyphony
Jubileumi koncert a zeneszerző születésének 100. évfordulója alkalmából.
Károlyi Katalin (mezzoszoprán)
Perényi Miklós (cselló)
vezényel: Rácz Zoltán
A koncert időtartama 150 perc
A TRIP, a Vígszínház és a Kult 2* közös produkciója. Zenés káosz Verne Gyula, Csorba Lóci és Divinyi Réka ötleteiből.
A 22 éve alakult Alma Együttes, kezdetben felnőtteknek zenélt, de egy véletlen felkérés kapcsán olyan sikeres gyerekkoncertet adtak, hogy azon nyomban több másik felkérés is érkezett és rövid időn belül azon kapták magukat, hogy már csak szinte gyerekkoncertjeik vannak. Hát ezért mondják, hogy a gyerekek választották őket.
Gótikus musicalként szokták emlegetni ezt a különleges zenei ínyencséget. Robert Louis Stevenson klasszikus rémregényének színpadi adaptációja egyaránt szól a bennünk lévő jó és gonosz küzdelméről és a szerelem kiismerhetetlen természetéről. Legfőbb kérdése az, hogy bemerészkedhet-e az ember és az emberi tudomány Isten felségterületére.
Berlin. Az 1930-as évek elején.. A város sötét szívében egy ócska lokál falatnyi színpadán estéről estére föllép a sikerre mohón…
Dumaszínház est
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!