művész


Fassang László
2

Fassang László

Orgonaművész

Fassang László 1973-ban született. Orgonatanulmányait tizenhárom éves korában, Baróti István irányításával kezdte, majd a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta, ahol orgonát Gergely Ferenc és Ruppert István, zongorát Prunyi Ilona növendékeként tanult. 1998-ban szerzett diplomát, ezt követően felvételt nyert a párizsi Conservatoire National Supérieur de Musique orgonatanszakára, Olivier…

 Tovább

Aktuális programok


OrgonaExpedíció - Barangolás a sípok birodalmában

Müpa

Vajon egy szuperszonikus repülőgép pilótafülkéjében, vagy a Müpa szimbólumának számító grandiózus orgona játszóasztalán van több kapcsoló?

Családi OrgonaExpedíció

Müpa

Barangolás a sípok birodalmában

Orgonaművész

Fassang László 1973-ban született. Orgonatanulmányait tizenhárom éves korában, Baróti István irányításával kezdte, majd a Liszt Ferenc Zeneakadémián folytatta, ahol orgonát Gergely Ferenc és Ruppert István, zongorát Prunyi Ilona növendékeként tanult. 1998-ban szerzett diplomát, ezt követően felvételt nyert a párizsi Conservatoire National Supérieur de Musique orgonatanszakára, Olivier Latry és Michel Bouvard osztályába. A következő tanévben az improvizáció-tanszakra is sikerrel felvételizett, tanárai ott Loïc Mallié, Philippe Lefebvre, Thierry Escaich és Jean-François Zygel voltak. 2000-ben – egyéves tanulmányi szabadsága alatt – Japánban a Sapporói Hangversenyterem orgonistájaként működött. 2003-ban ellenszavazat nélkül, kiváló minősítéssel szerzett orgona-előadói és orgonaimprovizáció-diplomát a párizsi Conservatoire-on; zongoraimprovizáció-diplomáját 2004-ben kapta meg ugyanott.

2002-ben a kanadai Calgary versenyén elnyerte az improvizáció aranymedálját, 2004-ben pedig neki ítélték oda a világ legjelentősebb orgonaversenyének tartott chartres-i verseny interpretációs nagydíját és közönségdíját. Karrierje e sikerei óta töretlenül ível felfelé. Világszerte koncertezik, előadóművészként minden stílus felé nyitott, éppoly szívesen zenél a dzsessz felől érkezett művészekkel, mint a tradicionális zenék képviselőivel.

2005-ben kiadott szólólemezén a chartres-i katedrális orgonáján Bach, Liszt és francia szerzők műveit szólaltatja meg. Vincent Lê Quang szaxofonművésszel közös, The Course of the Moon című improvizációs lemeze 2007-ben jelent meg az Orpheia kiadónál.

Szakértőként részt vett a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem orgonájának építésében, és 2006 óta a Művészetek Palotája orgonakoncertjeinek művészeti vezetője. 2004 és 2008 között a San Sebastian-i Zeneművészeti Főiskola meghívott improvizáció-tanára volt, 2008 őszétől a budapesti Zeneakadémián tanít. Munkáját 2006-ban Liszt-díjjal és Prima-díjjal ismerték el.

Ajánlataink